Tarımda Pomza Kullanımı

Volkanik faaliyetler sonucunda oluşan Pomza Taşı yeni keşfedilen madenler sınıfındadır. Organik ve diğer gübrelerin yardımı ile  yardımı ile bitki yetiştirme ve seracılıkta başarı ile kullanılmaktadır. % 86 oranında gözenekli olan pomza taşı toprağı havalandırmakta, ayrıca su tutabilme özelliği vardır.

Yeryüzünde yaygın olarak bulunan ve kullanılan türü asidik pomza`dır. Bu tür olarak beyazdır kirli renkte olandır. Oluşum esnasında ani soğuma ve gazların ani dışarı çıkması sonucu oldukça gözenekli bir yapı kazanmıştır. Gözenekler birbirleri ile bağlantılı değildir. Yoğunluğu 0,5-1 gr/cm3 arasında değişmebilmektedir.

Pomzanın fazla gözenekliliği ısı ve ses geçirgenliği oldukça düşürmekte buda yalıtım özelliğininde kullanılabilmesini sağlamaktadır. Pomza taşında kristal su yoktur.     İnşaat Sektörünün haricinde Tarımın her türlüsünde başarı ile kullanılmaktadır. Seralarda, Meyve bahçelerinde ve çim sahalarda yüksek bir verim sergilemektedir. Volkanik topraklar kendi doğal yapısı ile birlikte, çürüyen bitkiler, insan ve hayvan yaşamının sağladığı ek besinlerle, bitki yetiştirmek için çok elverişli bir ortam sağlamaktadır. Pomza taşının %86 oranında gözenekli olması hafif yoğunluk özellikleri göstermesine neden olur. Pomzataşının en küçük birimi dahi irili ufaklı birçok gözeneklerle doludur. Pomza  taşı toprağı daha gözenekli bir hale getirirek havalandırır. Ayrıca toprağın özelliklerini ıslah etmek ve suni gübrenin topaklaşmasını engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Pomza, toprak olarak seralarda, turunç yetiştirilen bölgelerde, meyvalıklarda, çim sahalarda ve tüm tarım bölgelerinde kullanılmakta olup, uygulama sonuçları mükemmeldir.
Tarımda Pomza kullanmanın avantajlarıtarı 

Pomza Taşının Faydaları:  Mükemmel havalandırma sağlar,  Tekrar tekrar kullanılabilir,  Zamanla çekmez ve topaklanmaz,  Besin ayarlaması kontrolu kolaydır,  Mantar, böcek gibi zararlı unsurları barındırmaz,  Kolay sulanır,  Çürümez,tarım bims  kötü kokular üretmez, Gözenekli yapısı suyu içeride tutar. Buharlaşma yapmaz. Bitki suyu tedricen (Yavaş yavaş) alır.• Sulama süreleri azalır ve büyük ölçüde su tasarrufu (%65-70 gibi) sağlar.• Gözenekli yapısı toprağı oksijen yönünden zenginleştirir.• Toprağın drene olmasını sağlar. Gerekli suyu muhafaza eder.• Nötr oluşu toprağın Tansiyonu olan ph dengesini düzenler. (ph: 6,5-7,5)• Gübredeki mineral ve iz elementleri bünyesinde saklar. Bitkiye yavaş yavaş verir.


Pomza Taşı Nasıl Kullanılır: Pomza taşı toprağa 1/4 veya 1/5 oranında karıştırılır. Toprak derinliği asgari 0.37m. olmalıdır.•